Komfortowy i energooszczędny dom oferuje swoim mieszkańcom doskonałą izolację przed męczącym gorącem, mrozem i uciążliwym hałasem, co przekłada się na wyjątkowe doświadczenie komfortu. Jednocześnie pozwala efektywnie zarządzać kosztami, eliminując wysokie rachunki za ogrzewanie i poprawia działanie klimatyzacji, pomp ciepła. Ponadto, dbając o zdrowie mieszkańców, sprzyja tworzeniu korzystnego mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń.

Co to izolacja i jak się ją określa?

Izolacja termiczna wyrażona na dwa sposoby.

Po pierwsze – przy pomocy greckiej litery – λ, która określa współczynnik przewodzenia ciepła (lambda). Współczynnik „lambda” pokazuje nam ile ciepła przeniknie przez materiał niezależnie od jego grubości. Im mniejsza „lambda”, tym lepiej!

Wartości lambda dla materiałów izolacyjnych to podstawowy parametr i deklarowane są dla każdego produktu Porofix System do termoizolacji.

Po drugie – przy pomocy litery R, co oznacza opór cieplny. Im większe „R” tym lepiej.

Z kolei dla przegród istotnym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła U. Od wartości U przegród zależy termoizolacja budynku.  Im mniejsze „U” przegrody tym lepiej, co więcej – właśnie ta wartość podlega wymogom Warunków Technicznych. Uwzględnia on właściwości termiczne wszystkich materiałów tworzących przegrodę, takich jak: mury, cegły, elementy konstrukcyjne.

Najlepszą wartość U posiada materiał izolacyjny wykonany z aerogelu – Izolacja Nanotechnologiczna Porogel.

Aby jak najlepiej zaizolować swój dom, bądź produkcje należy zdecydować się na izolację o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła (mającym przełożenie na niski współczynnik U) – oznaczonym na etykiecie literą λ (lambda), na przykład takim jak:

  • Izolacja termiczna POROGEL (λ = 0,015 W/mK)
Izolacja termiczna Porogel zastosowana do izolacji podłogi
Izolacja termiczna Porogel - zastosowanie
Izolacja termiczna Porogel zastosowana do izolacji wokół okiennych dla okien znajdujących się na poddaszu
Izolacja Porogel zastosowana w produkcie Porofix Rura

Parametry termiczne materiału izolacyjnego – izolacja termiczna

λ

R

Zależy od lambdy danego materiału (mniejsza lambda – większe R), ale też i od grubości tego materiału (większa grubość – większe R).

Im większe „R”, tym lepiej.

U

Tabela z aktualnymi współczynnikami przenikania ciepła U wymaganym w Warunkach Technicznych dla nowych budynków

Poniższa tabela pokazuje aktualne współczynniki przenikania ciepła U wymagane w Warunkach Technicznych dla nowych budynków (współczynnik przenikania ciepła norma od 2021). 

 od 1 stycznia 2021
ściany zewnętrzne< 0,20 W/(m2K)
    stropy pod nieogrzewanymi poddaszami lub nad przejazdami< 0,15 W/(m2K)
stropy nad pomieszczeniami nieogrzewanymi i zamkniętymi przestrzeniami podłogowymi< 0,25 W/(m2K)
stropy oddzielające pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych< 0,25 W/(m2K)
pl_PLPolski